2015. február 11., szerda

CoutureSTYLE: Szatai Attila

Régóta tudjuk, hogy már Budapesten is csókos a stílus, így a napokban az il Bacio di Stile női kollekcióinak buyerét faggattam sílustól és a magyar férfiak öltözködési szokásairól.

Szatai Attila korábban csak mint a saját megjelenésének eszközeként foglalkozott divattal, de később tudományos szempontból is kezdett odafigyelni a trendekre, hiszen egyik diplomamunkáját a divat, mint kommunikáció témakörében írta. Később évekig a Humen magazin divatszerkesztője, majd a Mosaic Online divatszerkesztőjeként tevékenykedett. Aztán a stílus csókjával a legsűrűjébe keveredett, hiszem a legnagyobb divatházak bemutatóin kap helyet.




Mit gondolsz a magyar férfiak öltözködési szokásairól? 
Úgy gondolom, hogy még a fiatalokra is jellemző egyfajta konzervatív hozzáállás, ha az öltözködésről van szó. Egyáltalán nem merészek, mindig a klasszikus formákat, színeket keresik, nehezen rugaszkodnak el a megszokott dolgoktól. Egy új, más országokban már felkapott trend például nálunk mindig később lel táptalajra, mert valamennyire blokkolják őket az emberek. Nem örülnek az új dolgoknak, kétkedve méregetik őket, és hosszú időbe telik, mire befogadnak bármit. Természetesen ez az idősebb korosztályra hatványozottan igaz, de a fiatalok sem kivételek. A merészebb szellemiségű srácok is sokszor meggondolják, hogy fel merjenek-e venni valamit, mert félnek attól, hogy mit fognak mondani mások egy újszerűbb összeállításra. Úgy érzem sokat fejlődtünk az elmúlt években, de még mindig hosszú utat kell megtennünk ahhoz, hogy az öltözködés területén is tabuk nélkül kiteljesedhessenek a személyiségek.



Honnan merítsz ötleteket? Ki a példaképed a divat világában?
Általában figyelem az embereket az utcán. Szeretem vizslatni, elemezni őket mindenféle ítélet nélkül, hogy milyenek, hogyan vannak felöltözve, milyenek a vonásaik, a testalkatuk. Izgalmasnak tartom, hogy mindenki mögött teljesen más út és történet van. Sokszor egy félrecsúszott nyakkendő mögött is komoly események sora állhat. Természetesen Milánóban vagy Párizsban mondjuk több kirívó, érdekes fazonnal találkozik az ember, akiktől érdekes ötleteket lehet ellesni, de ettől még nem feltétlenül izgalmasabbak. Persze magazinokból, blogokból is sok mindent lehet meríteni, de mindennek csak akkor van értelme, hogyha ezeket a dolgokat megfelelően tudjuk adaptáni a saját stílusunkba, nem másolunk, hanem újragondolunk.
Igazi példaképem nincsen. Sok ember van akinek az életútját csodálom, és tisztelem, de egyikük életét sem élném újra. Én inkább úgy szeretnék boldog és sikeres lenni, hogy azt egy teljesen egyedi módon érjem el, s nem valamilyen séma követésével.



Melyek a kedvenc külföldi és magyar márkáid, miért?
Egyik nagy kedvencem az Alexander McQueen. Zseniálisnak tartom mind a női, mind pedig a férfi kollekcióit. Szeretem, ha relative egyszerű darabok egy aprósággal vannak megspékelve, amitől totálisan más jelleget kapnak. A Kenzo még nagy kedvencem, imádom a mintáit, az egész bohém hangulatot amit közvetít. Van néhány kevésbé ismert márka is, amiket nem régiben kedveltem meg, a Blood Brother és a Criminal Damage például. Nagyon szeretem újabban a street vonalat, vagy az új-hullámos márkákat, amik tele vannak lendülettel, dekandenciával, és (ön)iróniával, amik a klasszikusokhoz nyúlnak, de mégis újszerűen prezentálják őket.
Magyar márkák közül többel próbálkoztam már, de egyik mellett sem tenném le a voksomat 100%-osan. Sok tehetséges tervező van itthon, de a hozzám igazán közel álló kollekció bemutatásával egyelőre még mindegyik vár. Női tervezők közül nagyon előremutatónak tartom Napsugár von Bittera munkáját, és roppant ígéretesnek látom Molnár Márk pályafutását. 

Mely üzletekben vásárolsz szívesen?
Szívesen vásárolok az Il Bacio di Stilében természetesen, de persze a kereskedelmi óriásoknál (H&M, Inditex) is megfordulok. A Zarát például sok szempontból fantasztikusnak tartom, mert sokszor hamarabb bemutatja valamelyik nagy márkáról másolt által inspirált darabjait, mint ahogy az adott bemutató lezajlana. Imádok külföldön vásárolni olyan brandeket, amik itthon nem ismertek, vagy nem kaphatóak, de például nagyon szeretem a Sisley-t is. 



Hogyan jellemeznéd a stílusodat?
Nem tudnám egyértelműen sehova sem sorolni a saját öltözködésem, mert nagyon változó. Abszolút hangulatfüggő, mert egyik nap még lehet hogy zakóban, díszzsebkendővel, csokornyakkendőben lehet velem találkozni, másnap pedig egy szakadt farmerben és bőrdzsekiben leszek. Sok féle stílusirányzat tetszik, és mindenből ki tudom szűrni a hozzám leginkább illő elemeket. Eklektikus. Talán ez a legmegfelelőbb terminus.

Szerinted mi az a pár alapdarab, ami egyetlen férfi szekrényéből sem hiányozhat?
Az alapdarabok szerintem a fekete, slim öltöny, fehér ing, néhány csokornyakkendő. Másik irányból közelítve egy szakadt farmer, fehér polo, bőrdzseki. Mindenkinek kellene egy bakancs, egy színes futócipő, vagy sneaker (imádom a cipőket), és egy mesterien elkészített, letisztult, elegáns fűzős cipő. Az első variációban bárhol megjelenhetünk nappal, a másodikban vár minket az éjszaka, a színes cipővel pedig megbolondíthatjuk bármelyik napszakot.


Ti kivel olvasnátok a következő CoutureSTYLE interjút? 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése